پروتز سینه و شیردهی

Posted on

پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه و شیردهی معمولا جز بیشترین سوالاتی است که همیشه توسط کاندیداهای پروتز سینه پرسیده می شود ،سوالات این است که آیا پروتز سینه و شیردهی  تاثیری بر یکدیگر خواهند گذاشت؟

 

پروتز سینه و شیردهی

 

پروتز سینه و شیردهی روی یکدیگر تاثیر منفی نخواهند داشت چون هنگام جراحی پروتز سینه را پشت نسج سینه و یا حتی پشت عضله پستان جایگذاری میکنند و هیچ گونه ارتباطی با مجاری شیری سینه ندارد. اما اگر فرد همراه با پروتز سینه عمل های دیگری مثل لیفت سینه هم انجام دهد و در مجاری شیری دستکاری ایجاد شود ، ممکن است ۳۰ تا ۴۰ درصد افت شیردهی داشته باشد .بنابراین ممکن است که پروتز سینه و شیردهی با یکدیگر اختلالاتی داشته باشند .

 

ارتباط پروتز سینه و شیردهی

درحالت کلی، پروتز سینه و شیردهی تاثیری روی روند همدیگر ندارند  . گاهی دیده می شود که بافت سینه بسیار کوچک است و نیاز دارد تا اندیکاسیون پروتز سینه بر روی آن انجام شود .همین کوچک بودن بافت سینه یکی از دلایل کم بودن شیر مادر است و چه قبل پروتز چه بعد پروتز شیر مادر کم خواهد بود و ربطی به عمل پروتز سینه نخواهد داشت .

 

پروتز سینه و شیردهی و بارداری

عمل پروتز سینه و شیردهی هیچ خطری برای بارداری نخواهد داشت  اما چون در دوران بارداری تغییرات هورمونی اتفاق می افتد ،سبب تغییراتی در اندازه و فرم سینه ها می شود و این تغییرات تا زمان پس از بازداری نیز ادامه دار هستند  چرا که ترشح شیر تا آن زمان ادامه دارد.بنابراین توصیه می شود افرادی که قصد انجام عمل پروتز سینه دارند انجام پروتز سینه و شیردهی را بعد از آن را به بعد از بارداری موکول کنند  .

 

پروتز سینه و شیردهی و عوارض بارداری

 

افتادگی پوست سینه پس از دوران بارداری و پروتز سینه و شیردهی

پس از دوره حاملگی پوست بدن به خصوص سینه افتاده و کشیده می شود که امری طبیعی است ، اما در افرادی که پروتز سینه و شیردهی میخواهند انجام دادهند امکان دارد این افتادگی بدلیل وزن پروتز بیشتر باشد و پستان ها تا حدی به سمت پایین می آیند .

 

اگر پس از حاملگی و شیردهی ، از شکل سینه هایتان راضی نبودید  ،می توانید  با یک عمل جراحی لیفت سینه، یا ترکیبی از جراحی لیفت و پروتز، سینه هایتان را مانند قبل از حاملگی خوش فرم کنید .

 

بعضی ها که قصد انجام عمل پروتز سینه دارند تصور می کنند که اگر جراحی پروتز سینه و شیردهی بعذ از آن را  انجام دهند ، چون در سینه هایشان پروتز گذاشته می شود دیگر قادر به شیر دادن نخواهند بود  که این تصور غلطی می باشد ،چون با اینکه در سینه پروتز جا گذاشته می شود  اما  بافت طبیعی و مجرای شیردهی در محل خودشان هیچ تغییری پیدا نمیکنند   و امکان شیر دهی بعد از انجام این جراحی وجود خواهد داشت .

برش های پروتز سینه و شیردهی بعد از آن ممکن است؟

در عمل پروتز سینه برش ها در دور هاله سینه، زیر سینه  و یا زیر بغل ایجاد می کنند که اگر برش را در دور هاله سینه ایجاد کنند ، ممکن است باعث قطع شدن چند مجرای شیری شود که بر میزان شیر دهی تاثیر خواهد گذاشت.

 

بهترین محل قرار گیری پروتز سینه شیردهی بدون آسیب بانوان

 

 

محل قرار گیری پروتز سینه و شیردهی بعد از آن به عوامل متعددی همچون تشخیص پزشک ، فرم سینه و هدف متقاضی عمل زیبایی سینه بسته است ،اما برای مادران شیرده قرار دادن  پروتز سینه در عضلات سینه ، انتخاب خوبی اشت .

 

بهترین محل قرار گیری پروتز سینه

 

مشکلات اساسی جراحی بزرگ سازی سینه (ایمپلنت سینه)

 

اگر در داخل سینه ها ایمپلنت‌های سیلیکونی یا سالین قرار گرفته باشد، امکان دارد حساسیت نوک سینه‌ها کمتر یا بیشتر از حالت عادی شود.

خانم ها بعد از زایمان شیردانشان باز میشود ، گاهی ممکن است تورم سینه‌ها بیش از اندازه و حتی اغراق آمیز شود. همچنین احتمال می رود دچار مشکل بیماری ورم سینه (mastitis)، به همراه درد و تب و لرز شدید شود.

 

تاثیر محل برش سینه در شیردهی

اینکه مادری که پروتز سینه انجام داده بتواند به نوزادش شیر دهد یا نه ،به روندی که جراح پروتز سینه به کار میگیرد بستگی دارد ؛ اما بیشتر روش ها را به گونه‌ ای انجام می دهند که پروتز سینه و شیردهی زنان با هم تطابق داشته باشند . برش‌هایی که هنگام عمل پروتز سینه در قسمت زیر سینه و زیر بغل زده می شود ، مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر برش «لبخند» مانند در اطراف هاله نوک سینه ایجاد شود  احتمال بروز مشکل در دوران بارداری بیشتر خواهد شد .

 

حالا که درباره‌ی روشهای برش سینه هنگام جراحی پروتز سینه و شیردهی بعد از آن اطلاعاتی کسب کرد‌ید می‌توانید قبل ازعمل از جراحتان در مورد محل ایجاد برش در پروتز سینه و شیردهی بعد از آن سوال کنید ، اگر برش در زیر سینه و روی چین افقی سینه ایجاد شود ، ممکن است حالت تهاجمی کمتری داشته باشد  و آسیب و ضربه کمتری به سینه وارد می شود و مادر می تواند پس از جراحی پروتز سینه  به صورت کامل  شیردهی انجام گیرد و به علاوه جای زخم ها  که در بعضی افراد در اثر جراحی به وجود می‌آید در این روش برش، کمتر دیده حواهد شد .

 

محل برش پروتز سینه

 

راه حل

فردی که به جراحی پروتز سینه و شیردهی بعد از آن فکر میکند تا قبل از اینکه شیر دادن را به فرزندش شروع نکند ، نمی تواند بفهمد که آیا بافت و سلولهای شیرساز پستانش چگونه با  جراحی پروتز سینه، تحت تاثیر قرار گرفته است یا نه. البته اگر پس از گذشت زمانی هنوز هم در نوک سینه‌هایش حس دارد شانس بیشتری برای شیردهی کامل به نوزادش پیدا خواهد کرد .

 

اگرمادر با میزان شیری که دارد نتواند همه نیاز نوزادتان را فراهم کند، باید از شیر خشک یا شیر فردی دیگر برای تکمیل تغذیه و تأمین نیاز کودک استفاده کند.

 

حتما باید دکتر اطفال از جراحی پروتز سینه و شیردهی بعد از آن اطلاع داشته باشد تا بتواند به طور کامل مراقب روند افزایش وزن نوزاد باشد تا اطمینان حاصل شود  که به اندازه کافی به نوزاد غذا می رسد.

 

اگر علت جراحی سینه  به دلیل رشد نکردن سینه (هیپوپلازی سینه)  باشد، امکان دارد مادر مشکلاتی در پروتز سینه و شیردهی به میزان کافی به نوزادش را داشته باشد،بنابراین مادر باید پس از هر بار شیردادن از شیردوش استفاده کند تا تولید شیر را در سینه هایش تحریک کند.

 

پروتز سینه و شیردهی بعد از آن

 

بنابراین اگر هم اکنون به جراحی پروتز سینه و شیردهی فکر می‌کنید ، توصیه می شود جراحی را تا زمانی که آخرین نوزادتان را از شیر گرفتید، به عقب بیاندازید  .چون سینه ها در زمان بارداری و شیردهی تغییر پیدا می‌کنند و این تغییر ممکن است زیاد و غیر قابل برگشت باشد .

 

از دیگر سوالاتی که درمورد عوارض پروتز سینه و شیردهی مورد بحث قرار میگیرد  این است که آیا امکان  دارد مواد پروتزی به داخل شیر مادر نفوذ کنند و وارد بدن نوزاد شوند. پاسخ منفی میباشد . چون طبق تحقیقات انجام شده ، در شیر بانوانی که پروتز سینه و شیردهی بعد از آن را انجام داده اند ، هیچ ماده مضری مشاهده نشده و تفاوتی بین شیر این مادران با مادران دیگر وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *