نحوه جراحی چال گونه

Posted on

نحوه جراحی چال گونه

نحوه جراحی چال گونه : بعضی از ما به شکل مادرزادی در گونه گونه چال گونه داریم این به این دلیل میباشد که عضله خنده در این ناحیه وجود دارد استتاله کوچک آن به پوست متصل است  و وقتی میخندیم این پسمت داخل کشیده میشود و باعث ایجاد چاله در گونه فرد می شود.

انقباض عضلانی پوست در ناحیه گونه موجب فرورفتگی ناحیه خط خنده میشود این چال ممکن است در یک طرف صورت یا در هر دو طرف وجود داشته باشد . این چال در زیبایی و جذابیت فرد بسیار موثر میباشد . محل قرار گیری و میزان فرورفتگی در افراد مختلف ، متفاوت میباشد . در برخی افراد چال گونه کنار لب قرار دارد و عمق آن کم است.

مشاوره پیش از عمل در مورد نحوه جراحی چال گونه

بیشتر افرادی که میخواهند این جراحی را انجام دهند میخواهند نتیجه آن را بدانند . به همین جهت جراح در این جلسه با استفاده از نرم افزاری خاص صورت فرد را شبیه سازی می کند و فرد تا حدودی میتواند نتیجه جراحی را ببیند.

در این جلسه فرد می تواند انتظارات خود را از نتیجه جراحی با جراح در میان بگذارد . پزشک نیز شرایط فرد را در نظر گرفته و بررسی های لازم را انجام می دهد .

 نحوه جراحی چال گونه 

معمولا بهترین محل برای ایجاد چال حدودا بین ۲ تا ۳ سانتیمتر از گوشه بالایی لب می توان این چال را ایجاد نمود .

این جراحی، جراحی سختی نیست و به شکل سرپایی انجام می شود و در داخل کلینیک زیبایی انجام می گیرد . مدت زمان این جراحی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می باشد . این جراحی با بی حسی موضعی انجام میگیرد و به ببه بیهوشی نیازی ندارد.

اقدامات قبل از جراحی و نحوه جراحی چال گونه

قبل از جراحی و نحوه جراحی چال گونه ، سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید:

 • حداقل ۶ ساعت پیش از انجام جراحی و دانستن نحوه جراحی چال گونه جراحی چیزی نخورید.
 • حداقل ۲ هفته پیش از جراحی و ۲ هفته پس از عمل و دانستن نحوه جراحی چال گونه از سیگار خود داری کنید.
 • حداقل ۱ هفته قبل از جراحی و دانستن نحوه جراحی چال گونه الکل را مصرف نکنید.
 • در صورت وجود درد یا ناراحتی به هر دلیلی قبل از جراحی و دانستن نحوه جراحی چال گونه از استامینوفن یا پاراستامول استفاده کنید.
 • قبل از جراحی دوش بگیرید.
 • در روز عمل جراحی از لنزهای چشمی، لاک ناخن، جواهرات و هیچ نوع لوازم آرایشی سعی کنید استفاده نکنید.
 • دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های دکتر خود در رابطه با  سلامت دهان را حداقل ۲ هفته قبل و ۲ هفته پس از جراحی رعایت کنید.

ماندگاری عمل چال گونه 

چالی که روی گونه ایجاد میشود تا مدتی چه در حالت ثابت و چه در حالت لبخند به یک شکل در می آید . به مرور این چاله از حالت استاتیک خارج شده و تنها به شکل خنده در خط خنده ایجاد می شود . معمولا ماندگاری و دوام این چال بین ۱ تا ۲ سال می باشد .

نتایج نحوه جراحی چال گونه

چالی که توسط جراحی در خط خنده ایجاد میشود ابتدا عمیق می باشد ولی به تدریج در طول مدت ۶ ماه بعد از جراحی کم عمق می شود و در آخر شکل طبیعی به خود میگیرد.

شرایط انجام جراحی و نحوه عمل چال گونه

همه میتوانند این چال را داشته باشند ولی بهتر است گونه فرد پرحجم و گوشتالود نباشد زیرا نتیجه جراحی رضایت بخش نخواهد بود .

هزینه و نحوه جراحی چال گونه چقدر است؟

هزینه ایجاد چال گونه نسبت به دیگر جراحی های زیبایی پایین تر است . از آنجاییکه این جراحی در مطب و کلینیک انجام می شود و از تجهیزات اتاق عمل مانند مواد بیهوشی و… استفاده نمی شود نرخ کمتری را دارد .

عوارض گذاشتن چال گونه

جراحی چال گونه و نحوه جراحی چال گونه دارای عوارض خاصی نمیباشد و تنها کمی خونریزی و کبودی بعد از جراحی مشاهده می شود .از کمپرس یخ در صورت کبودی و تورم میتوان استفاده کرد.عفونت به ندرت بعد از جراحی مشاهده می شود . برای جلوگیری از عفونت مصرف آنتی بیوتیک با تجویز پزشک مصرف کنید . ولی در کل از جراحی های کم عارضه است .

مراقبت های پس از جراحی چال گونه

فرد باید پس از جراحی چال گونه نکاتی را در تغذیه خود رعایت کند و غذاهای نرم مصرف کند تا ببه بخیه ها آسیبی وارد نشود  . این مراقبت تا ۳ روز باید انجام گیرد و بعد از آن تا ۲ هفته مراقبت ها به اتمام میرسد.

مکانیسمی که به صورت طبیعی موجب چال گونه در صورت می شود . وجود تعدادی عضله در صورت هستند که به صورت همگن و هماهنگ با یکدیگر عمل می کنند و  کارهایی را در صورت انجام میدهند که با ایجاد تغییراتی در این عضلات در افرادی که این چال را ندارند ایجاد می شود .

 

بهبودی بعد از عمل جراحی چال خنده

فرد متقاضی بعد از جراحی با کمترین مقدار ورم در ناحیه صورت رو به رو خواهد شد  و مراقبت‌های پس ‌از این عمل جراحی مشابه خود عمل ساده است و سخت نمیباشد. در این حالت مراقبت‌های لازم معمولاً شامل دهان‌شویه منظم با محلول ضدعفونی و استفاده از آنتی‌بیوتیک است.

شما می‌توانید چند روز بعد از جراحی به کارهای روزمره خود برسید، اما از انجام فعالیت‌های شدید همچون ورزش و تمرین‌های سخت که می‌تواند به صورت شما آسیب بزند، بپرهیزید.

دوره درمان در این حالت بین ۷ تا ۱۰ روز خواهد بود. پس از چند هفته کوتاه، شما متوجه می‌شوید که ناحیه گونه، ظاهر موردنظر شما را پیدا کرده و چال یا شکاف گونه شما در زمان لبخند زدن، نمای بیشتری پیدا میکند (در زمان حرکت عضلات صورت) و احساس خواهید کرد که شما این مشخصه را از اول داشته اید . به‌هرحال نتایج نهایی حاصل از این عمل جراحی پس از یک ماه قابل ‌مشاهده خواهند بود.

مراقبت‌های پس از عمل چال خنده

 • از غذا یا مواد نوشیدنی گرم یا سرد  تا زمانی که حالت بی‌هوشی موضعی شما به‌طور کامل برطرف نشده، استفاده ننمائید تا پس از ریکاوری حس لامسه خود در دهان را دوباره له دست بیاورید و بتوانید از وارد شدن آسیب  و ضربه به‌واسطه مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار داغ یا سرد جلوگیری کنید.
 • بهداشت دهان خود را برای حداقل ۱۵ روز بعد از عمل جراحی رعایت کنید.
 • از دهان‌شویه «کلرهگزیدین» پس از صرف غذا یا نوشیدنی برای یک دوره ۱۵ روزه پس از عمل جراحی استفاده کنید.
 • لطفاً داروی آنتی‌بیوتیک تجویزشده توسط پزشک را برای یک دوره به صورت کامل استفاده کنید..
 • برای کنترل درد احتمالی شما می‌توانید از پاراستامول مصرف کنید.  درصورتی‌که به‌این‌ترتیب نتوانستید درد خود را تسکین دهید، با پزشک خود تماس بگیرید .
 • اگر با افزایش ورم ،درد، کبودی یا علائم نامطلوب دیگر بعد از عمل چال‌خنده مواجه شدید با پزشک خود در تماس باشید. همچنین نیاز است در طول ۵ تا ۱۰ روز پس از جراحی برای کشیدن بخیه‌های احتمالی و معاینات موردنیاز با پزشک خود ملاقاتی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *