لیپوماتیک چیست؟

Posted on

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یکی از جدیدترین روش های تخلیه چربی از بدن با نتیجه ای کاملا متفاوت و باور نکردنی در مقایسه با سایر روش ها مانند لیپوساکشن و… میباشد.

ورزش و تغییر روش زندگی کمک به حفظ سایز بدن می کند. به علت  عدم استفاده از لیزر و عدم ایجاد حرارت در بافت چربى امکان فیبروز در بافت زیر پوست بسیار کم میباشد و به این علت لیپوماتیک برای خانم هایی که زایمان انجام نداده اند مناسب تر است .

 

همچنین این روش براى افرادى که قبلا ساکشن و یا لیپولیزر شده اند مناسب تر از سایر روش هاى دیگر است.

 

دستگاه لیپوماتیک که توسط سازمان غذایی دارویی آمریکا FDI مورد تایید رار گرفته است، سیستمی قابل اعتماد و اثبات شده است که با روشی دقیق و بی خطر ، این امکان را می دهد که حجمی از چربی های موضعی را بردارد.

روش لیپوماتیک  Lipomatic

در روش لیپوماتیک سلول های چربی، ابتدا به روش کاملا فیزیکى و نه اشعه و یا حرارت تخریب شده (توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون در می آید) و سپس این چربی امولسفیه به آرامی برای پیکر بندی بدن توسط خود دستگاه از بدن خروج پیدا میکند.

مشکلات ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را لیپوماتیک رفع نموده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگ های خونی، ماهیچه ها) را برعهده میگیرد.

 

در روش لیپوماتیک  هدف، معمولا کاهش وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم بدن است. لیپوماتیک بسیار راحت و بدون عارضه میباشد و نتیجه معمولا رضایت بخش است .

مزایای لیپوماتیک LIPOMATIC نسبت به سایر روش ها

۱- یکنواختی لایه چربی زیر پوست در لیپوماتیک عالی است و هیچ گونه بقایای مانده از چربی که در روش های دیگر ساکشن به شکل گلوله مانند در زیر پوست لمس می گردد در این روش وجود ندارد.

۲- نیاز به بستن گن در این روش برای بیمار به مدت دو هفته میباشد که در مقایسه با ساکشن سنتی (۶ ماه) و لیزر لیپولیز (۴-۲ ماه) بسیار کمتر است. در عین حال بستن گن ۴۰ – ۳۰ روز برای بهتر جمع شدن پوست حتما توصیه می گردد.

۳- جمع شدن پوست در این روش نسبت به دیگر روش های ساکشن بدلیل صدمه کمتر به ترابکولاهای پوستی بمراتب بهتر می باشد.

۴- در این روش برای بی حس کردن بیحسی موضعی کافیست و بیمار درد ندارد در حالیکه در روش های دیگر ساکشن چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و معمولا نیاز به داروهای آرام کننده و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف هم می باشد.

۵- ترشحات و تورم پس از جراحی در روش لیپوماتیک  بسیار کمتر است و ترشح از محل ساکشن نهایتا ۳۶ ساعت طول خواهد کشید در حالیکه در روش های دیگر ساکشن طولانیتر میباشد .

۶- ریسک عفونت در لیپوماتیک Lipomatic خیلی کم می باشد.

۷- احتمال آمبولی چربی نسبت به دیگر روش های ساکشن بسیار کم می باشد و تاکنون چیزی گزارش نشده است .

۸- لیپوماتیک نیاز به بستری شدن ندارد  و بیمار بلافاصله بعد از عمل می تواند بسر کار بازگردد.

۹- خستگی و کوفتگی پس از جراحی نسبت به روش های دیگر ساکشن بمراتب کمتر میباشد.

۱۰- گرچه جمع شدن پوست در لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر بسیار بهتر انجام میشود ولی در مواردی که شلی و افتادگی پوست زیاد باشد نیاز به  جراحی نیست.

 

با این‌حال عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانی که با لیپوماتیک چربی های آنها خارج شده است، عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهد بود و در بسیاری از موارد ابدومینوپلاستی که نیاز به در آوردن ناف وتغییر محل ناف می باشد.

 

پس از جراحی لیپوماتیک می توان ناف را در جای خود حفظ نمود و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودتری برطرف کرد.

مشکلات و عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک نوعی از دستگاه لیپوساکشن میباشد که در سال۱۹۹۶ اختراع شد و با ویبریشن کار میکند .از مزایای لیپوساکشن با لیپوماتیک ازبین بردن بافت بزرگ چربی البته در مدت زمان بسیارطولانی حتی طولانی تراز لیپوساکشن سنتی میباشد که قاعدتا خستگی دست جراح و عوارض ناشی از اشتباه جراح را به دنبال دارد .

از معایب و عوارض لیپوماتیک :

۱- طولانی بودن زمان جراحی که خستگی جراح را هم در پی دارد .

۲- ضربات شدید ویبریشن که موجب آسیب به جراح و هم چنین به بیمار میشود.

۳- روش لیپوماتیک به دلیل اینکه با ضربه کار میکند ملنند لیپوساکشن سنتی خطر آمبولی در آن بالاست .

۴- فقط در بخش های بزرگ قابل استفاده است و در مناطق ظریف مانند غبغب قابل استفاده نیست.

۵- خونریزی شدید را در پی دارد .

۶- به علت ضربات شدید موجب کوفتگی های شدیدی در بیمار می گردد.

۷- محل های ورود پروب به دلیل قرارگرفتن ویبریشن و ساکشن بر روی یک پروب بسیار بزرگ میباشد و اثرات و جای زخم ها آشکار است .

۸- در مناطق مختلف محدودیت استفاده را دارد د و فقط در ۳ منطقه شکم، ران و بازو کاربرد دارد و در مناطق دیگر نباید استفاده شود.

۹- هیچ مکانیسمی برای تحریک فیبروبلاست ها و کلاژن سازی ندارد سپس پوست بیمار پس از جراحی دچار افتادگی و شلی می گردد که این باعث ایجاد نارضایتی در بیمار خواهد شد .

۱۰- دوران نقاهت طولانی مدتی دارد و بیمار تا بل از ۵ روز نمیتواند رانندگی کند .

۱۱- در ناحیه زانو و مناطق ظریف مثل غبغب کاربردی ندارد.

۱۲- به دلیل اینکه مانند ساکشن سنتی عمل میکند و با ویبریشن چربی ها را برمیدارد نه اینکه لیز کند، در نتیجه سلول های چربی از بین نرفته و به همین دلیل است که نتائج لیپوماتیک برگشت پذیر میباشد .

۱۳- هیچ سیستم محافظتی برای جلوگیری از آسیب به عضلات، عروق و اعصاب ندارد و به همین علت است که میزان خونریزی بیمار شدید میباشد.

۱۴-  آنچه که در روش لیپوماتیک به جای می ماند ناصافی شدید در منطقه مذکور می باشد که این عدم هماهنگی و یکنواختی باعث نارضایتی بیمار می گردد.

۱۵- درد پس از جراحی شدید است و در بیشتر موارد غیر قابل تحمل میباشد به طوری که بیمار حداقل تا یک هفته نباید کار کند.

۱۶- آسیب دیدن احشا و پارگی در این روش زیاد است .

توصیه های لازم بعد از جراحی با لیپوماتیک :

 

۱- حداقل تا ۹ هفته به دلیل عدم تحریک کلاژن ها و شلی پوست بعد از جراحی با لیپوماتیک ،  گن بپوشید . البته بهترین زمان پیشنهاد شده برای پوشیدن گن ۶ ماه میباشد.

۲- به دلیل اینکه با لیپوماتیک کبودی، خونریزی و کوفتگی زیاد است و این کبودی حداقل تا ۲ هفته زمان میبرد تا بهبودی و میبایست به بیمار راجع به این موضوع اطلاع داده شود که بیمار دچار استرس نشود.

۳- به دلیل خونریزی زیاد بیمار و احتمال افت شدید فشار خون، در اتاق عمل حتما باید احیا و کیسه های خون مطابق با گروه خونی بیمار از قبل آماده باشد که در صورت نیاز بیمار, بلافاصله به بیمار خون تزریق گردد.

۴- به علت ضربه و آسیب احتمالی به تخمدانها ناشی از ضربات شدید ویبریشن و همچنین خونریزی زیاد ناشی از استفاده از لیپوماتیک ، جلو و عقب افتادن پریود امری شایع میباشد. بنابراین برای جلوگیری از استرس به بیمار، حتما بیمار از نامنظمی پریود پس از جراحی آگاه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *