جراحی بلفاروپلاستی

Posted on

جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی در واقع همان عمل جراحی پلاستیک پلک میباشد.یکی از رایج ترین سوالات برای متقاضیان این جراحی این است که جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست و عمل بلفاروپلاستی چگونه انجام میشود؟ و چه عوارضی دارد ؟ جراحی بلفاروپلاستی شامل برداشتن به صورت کاملا ظریف پوستهای اضافه و تنظیم چربیهای داخل پلک میباشد . جراح می تواند دو پلک فوقانی را  با هم و پلکهای تحتانی را با هم جراحی کند ولیکن اکثراً پف پلکهای فوقانی و پایین بصورت همزمان جراحی میشوند .

عمل بلفاروپلاستی چگونه انجام میشود؟ و کاندیدای مناسب جراحی بلفاروپلاستی؟

بهترین کاندیدهای جراحی زیبایی پلک افرادی کسانی هستند که حداقل ۳۵ سالشان باشد  و افتادگی پلک یا پف زیر چشم (در اثر تجمع چربی اضافه) موجب تغییرات ناخوشایند در چهره شان شده باشد. برای انجام جراحی بلفاروپلاستی نیاز است که فرد بطور کلی سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد.

با توجه به روند رو به رشد جراحی های زیبایی، برای آنکه بیمار به چیزی که میخواهد دست پیدا کند بسیار مهم است که انتظارات واقع بینانه و معقولی از جراحی بلفاروپلاستی و نتایج آن داشته باشد. برای رسیدن به یک دیدگاه درست، دیدن تصاویر قبل و بعد از جراحی بلفاروپلاستی در افراد دیگر و احیاناً مشورت با افرادی که قبلاً جراحی بلفاروپلاستی شده اند بسیار کمک کننده خواهد بود.

ضمناً باید توجه داشت که جراحی اصلاحی پلک تاثیری بر موارد زیر نخواهد داشت :
چروک های اطراف پلک، بین ابروها و روی پیشانی (برای درمان این چروک ها تزریق بوتوکس روش خوبی است )
حلقه های سیاه اطراف چشم
افتادگی ابرو
به هر حال باید به خاطر داشت که جراحی بلفاروپلاستی به هر حال یک عمل جراحی میباشد و عوارض احتمالی آن به سادگی از بین نمی رود در نتیجه برای انجام این جراحی مشاوره دقیق تخصصی مورد نیاز است .

نتایج و عوارض جراحی بلفاروپلاستی

ترمیم زخم یک فرایند تدریجی میباشد. محل برش معمولاً تا ۶ ماه ته رنگ صورتی خواهد داشت  و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید درمی آید و کم کم محو میشود.

جراحی بلفاروپلاستی نتایج مفیدی به دنبال دارد که عبارتند از :

افزایش اعتماد به نفس
بهبود میدان دید جانبی
باقی ماندن نتیجه عمل برای سالهای متمادی و گاهی تا پایان عمر

عمل بلفاروپلاستی چگونه انجام میشود؟

معمولا اگر جراحی بلفاروپلاستی توسط جراح خوب و با تجربه انجام شود عوارضی را ه دنبال نخواهد داشت. البته مانند هر جراحی دیگر احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود دارد. با رعایت دستورات پزشک قبل و بعد از جراحی بلفاروپلاستی ، احتمال بروز عوارض کم میشود .

عوارض خفیف پس از جراحی بلفاروپلاستی عبارتند از :

دوبینی یا تاری دید گذرا ایجاد میشود.
پلک متورم میشود
نبودن تقارن در محل برش
جوش های سفید کوچک در نلحیه بخیه
این عوارض گذرا هستند و بعد از چند هفته کم کم رفع خواهند شد.

بعد از جراحی بلفاروپلاستی در برخی از افراد به خصوص در هنگام خواب پلک ها کاملاً بسته نمی شوند. این حالت معمولاً خفیف و گذرا است و پس از چند هفته به تدریج برطرف خواهند شد. استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در زمان خواب به کنترل این حالت کمک می کند؛ اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن روی قرنیه به مدت زیاد شود می تواند موجب ایجاد خراش یا زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را در پی دارد و باید با جراحی بلفاروپلاستی مجدد اصلاح شود.
در موارد بسیار نادری ممکن است پس از جراحی، خونریزی شدید اتفاق بیفتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی موجب کاهش دید شدید و دایمی شود. برای جلوگیری از این عارضه فرد باید از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید بینایی به سرعت توسط پزشک معاینه گردد.
بعضی از بیماری ها احتمال بروز عوارض را شدیدتر خواهد کرد. بیماری های مثل پرکاری تیروئید یا بیماری تیروئیدی چشم، خشکی چشم، بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت می تواند احتمال ایجاد خطرات را افزایش دهد. همچنین سابقه پارگی پرده شبکیه یا آب سیاه (گلوکوم) نیز می تواند باعث افزایش خطرات جراحی بلفاروپلاستی شود.
برای درک دقیق احتمال بروز این مشکلات و پیشگیری از رخ دادن آنها لازم است فرد همه ی مشکلات پزشکی، داروهای مصرفی و بیماری های خود را با پزشک معالج درمیان بگذارد و یک مشاوره دقیق پیش از جراحی انجام شود.

بعد از جراحی بلفاروپلاستی

 

در پایان جراحی جای برش و بخیه ها با پماد چرب می شود و در صورت نیاز چشم پانسمان می گردد. بعد از آنکه اثر داروی بی حس کننده از بین رفت امکان دارد احساس کنید که پلک ها دردناک و حالت کششی دارد. این حالت معمولاً خفیف است و با مصرف مسکن های معمولی برطرف خواهد شد .

در صورت بروز هرنوع درد شدید یا کاهش دید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. معمولاً توصیه می شود که پس از عمل تا چند روز از کمپرس سرد استفاده نمائید و سرتان را بالا نگه دارید (برای خوابیدن هم چند بالش زیر سرتان بگذارید) این اقدامات به کنترل ورم و کبودی محل عمل کمک زیادی خواهد کرد. میزان ورم و خون مردگی محل جراحی بلفاروپلاستی در افراد مختلف متفاوت است.

معمولاً ورم و کبودی بعد  از یک هفته به حداکثر می رسد و ظرف ۲ تا ۴ هفته رفع خواهدشد. تا یکی دو هفته پس از عمل پلک ها ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی دارند. مصرف قطره های مناسب به برطرف کردن این حالات کمک می کند. در هفته های اول پس از جراحی بلفاروپلاستی ممکن است اشک ریزش، حساسیت به نور و تغییرات گذرای بینایی (مثل تاری دید یا دوبینی) به وجود آورد که به تدریج برطرف می گردد.

در ۲-۳ هفته اول نیاز است به صورت مکرر توسط چشم پزشک معاینه شوید. بخیه ها معمولاً ۴-۵ روز تا یک هفته پس از جراحی بلفاروپلاستی برداشته می شود پس از برداشتن بخیه ها تورم پلک ها کم کم کاهش میابد و ظاهر فرد رو به بهبودی است .
بیشتر افراد پس از یکی دو روز می توانند تلویزیون تماشا کنند و کتاب مطالعه نمایند. معمولاً تا ۲-۳ هفته بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی نمی توان از لنز تماسی استفاده کرد و فرد باید از عینک مناسب استفاده نماید .
بعد از یک هفته تا ۱۰ روز بعد از جراحی بلفاروپلاستی که همه بخیه ها برداشته شدند و محل زخم تقریباً جوش خورد می توان فعالیت های شغلی را دوباره شروع کند. از این زمان با صلاحدید پزشک می تواند  مواد آرایشی را برای پنهان کردن کبودی و محل برش به کار ببرد. معمولاً تا ۳-۴ هفته پس از جراحی بلفاروپلاستی چشم ها شدیداً به آفتاب، باد شدید و گرد و غبار حساس میباشند. در این مدت بهتر است از یک عینک آفتابی تقریبا بزرگ که کل چشم را بپوشاند و یک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده کند.
بهتر است تا ۴-۵ روز  فرد فعالیت های خود را کاهش دهد و در حد امکان استراحت کند، به علاوه تا ۳-۴ هفته نیاز است از فعالیت های سنگین (مثل خم شدن، برداشتن اشیاء از زمین و ورزش های قدرتی) دوری کند . این فعالیت ها فشار خون را بالا می برند و احتمال خونریزی در محل جراحی بلفاروپلاستی را افزایش میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *