جراحی افتادگی واژن

Posted on

افتادگی واژن یا پرولاپس

جراحی افتادگی واژن یکی از جراحی های زیبایی مربوط به زنان زمانی که آنها دچار افتادگی واژن شده اند میباشد .افتادگی واژن هنگامی ایجاد می شود که واژن، رحم یا اندام های لگنی از محلی که هستند خارج میشوند .

چون که این اندام ها از محل خود خارج می شوند به معنای این است که عضلاتی که آنها را نگه داشته اند دچار مشکل  و ضعف شده اند

مواردی که در ضعف عضلات نقش دارند میتوانند استرس ناشی از بارداری ، زایمان و کم شدن توان عضلات به دلیل بالا رفتن سن در افتادگی واژن باشند . بسیاری از زنانی که این مشکل را دارند ممکن است از وجود این مشکل با خبر نباشند .

کسانی که مبتلا به افتادگی واژن هستند ممکن است علائمی مانند مقاربت دردناک، فشار لگنی، بی اختیاری داشته باشند.  درمان افتادگی واژن به میزان پیشرفت این مشکل بستگی دارد .

کاندیدای مناسب برای اسفاده از لیزر برای جراحی افتادگی واژن

همه خانم ها در گذر زمان  به خاطر تغییرات اجتناب ناپذیر هورمون هایشان ، دچار شل شدگی و افتادگی واژن شده‌اند، می‌توانند از روش جراحی افتادگی واژن برای زیبایی واژن استفاده نمایند. باید خانم ها همواره این نکته را در نظر داشته باشند که برای انتخاب روشی که بتوانند افتادگی واژن را برطرف کنند و به نتیجه ای که میخواهند برسند ، بهترین کار مشورت با پزشک متخصص می باشد.

مشکل افتادگی واژن درخانم ها

افتادگی و شل شدگی واژن مشکل بسیاری از خانم هاست .معمولا واژن خانم ها بعد از زایمان های طبیعی و با بالا رفتن سن ، دچار شل شدگی و افتادگی خواهند شد این یک امر طبیعی است .

بنابراین خانم ها نباید به خود استرس وارد کرده و فکر کنند این یک مشکل بزرگ است . جالب است بدانید که افتادگی واژن حتی ممکن است در خانم هایی که زایمان طبیعی نداشته اند و یا حتى خانم هایی که زایمان را تجربه نکرده اند .

مسئله شل شدگى افتادگی واژن در زندگى زناشویی بسیارى از خانم ها، مشکلاتی ایجاد می کند که به صورت غیرمستقیم ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعى و خانوادگى میباشد.

مزایای استفاده از لیزر برای جراحی افتادگی واژن

استفاده از لیزر برای جراحی افتادگی واژن سبب جوانسازی واژن و کاهش علائم مربوط به آتروفی واژن (قبل و بعد از دوران یائسگی) استفاده میشود. لیزر روشی ایده آل برای تحریک کلاژن موجود در دیواره‌ واژن بوده و آبرسانی و ترمیم بافت های عملکردی را به عهده دارد  و سبب افزایش اعتماد به نفس و لذت جنسی می گردد.

علائم افتادگی واژن و جراحی افتادگی واژن

 • وجود ساختارهایی که احساس میشوند سر جای خود نیستند .
 • برجستگی واژن

احساس فشار یا درد در بخش پائین شکم یا لگن ، کمردرد، اختلال در تخلیه ی مثانه یا روده، بی اختیاری ادراری، نشت ادراری، مقاربت دردناک از علائم دیگر مشکل افتادگی واژن می باشند.

میزان شیوع

حدود ۵۰ درصد خانم ها که زایمان داشته اند ، به درجاتی از افتادگی واژن مبتلا می شوند که از این تعداد فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد آنان دچار علائم افتادگی واژن دارند.

عواملی که منجر به افتادگی واژن میشوند:

 • بارداری
 • زایمان طبیعی
 • افزایش سن
 • یائسگی
 • چاقی
 • سرفه های شدید ناشی از استعمال دخانیات یا آسم یا بیماری تنفسی
 • یبوست مزمن
 • جراحی قبلی لگنی
 • سابقه ی این بیماری در خویشاوندان نزدیک

راه های برای تشخیص افتادگی واژن و جراحی افتادگی واژن

 • شرح حال طبی
 • معاینه ی بالینی

درمان افتادگی واژن با جراحی افتادگی واژن

 • ورزش های از نوع کگل فیزیوتراپی برای تقویت  لگن
 • پساری- وسایلی که در واژن برای  کمک به این وضعیت در لگن گذاشته میشود .
 • جراحی ترمیمی
 • هیسترکتومی ( جراحی برداشتن رحم)

افرادی که افتادگی واژن دارند و میخواهند جراحی افتادگی واژن انجام دهند سوالاتی دارند :

 • چه چیزهایی باعث شده مشکل افتادگی واژن برای من به وجود اید ؟
 • مشکل من در چه مرحله ای میباشد ؟
 • آیا افتادگی واژن در بچه دار شدن فرد مشکلی  ایجاد می کند؟
 • راه حل یا جراحی افتادگی واژن که برای افتادگی واژن وجود دارند ؟
 • آیا برای درمان افتادگی واژن به جراحی افتادگی واژن نیاز است ؟

ورزش‌های کگل

یکی از راه‌های تاثیر گذار ، رفع افتادگی و تنگ کردن واژن ، انجام ورزش های کگل می باشد. تمرینات کگل، ورزش‌هایی می باشند که برای تقویت عضلات حمایت‌کننده مجرای ادراری (در کف لگن قرار دارند )، رحم ، مثانه، راست روده (رکتوم)، مقعد و واژن انجام می شوند.

زمان انجام این ورزش باید عضلات دور مهبل و مقعد را محکم کنید (دقیقا مثل زمانی که می‌خواهید جلوی ادارار خود را بگیرید ) و ۸ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و بعد عضلات را رها کنید. این ورزش را  به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای جوانسازی لگن خود انجام دهید .

تمرینات کگل باعث تقویت عضلات پایینی لگن خاصره و عضلاتی که در هنگام زایمان کشیده میشوند  ، می شود .این تمرینات حتی می تواند به لذت بیشتر جنسی نیز منجر شود چراکه ماهیچه ها را منعطف و قوی تر میکند .

آیا زیبایی واژن فقط با جراحی افتادگی واژن امکان پذیر می باشد؟

از دلایل عمده که منجر به قطع ارتباط جنسی بین زن و شوهر‌ می شود و به جراحی افتادگی واژن نیاز دارند ، نداشتن عدم اعتماد به نفس نسبت به شکل ظاهری بدن می باشد. با بالا رفتن سن ،مشکلات فیزیولوژی، اجتماعی و جنسی،موجب تغییراتی در ظاهر واپزن میشود که باعث نازیبایی در واژن می شود . از تغییرات مهم می توان به تیره شدن رنگ، افتادگی پوست و تغییر اندازه واژن، اشاره کرد.

حدود یک سوم از خانم ها از شکل ظاهری ناحیه تناسلی خود رضایت ندارند. برخی از خانم ها به دلیل پوست اضافه در ناحیه واژن در زمان پوشیدن مایو و لباس های زیر دچار ناراحتی شوند .

با این که این مشکلات بیشتر در خانم های سن بالا یا خانم هایی  که زایمان کرده اند رخ می‌دهد،اما بعضی وقت ها ممکن است خانم هایی که زایمان نداشته اند دچار این مشکل شوند .

خیلی از خانم هایی که دچار شلی و افتادگی واژن، از دست دادن خاصیت ارتجاعی واژن و تیرگی پوست در ناحیه تناسلی شده اند ، به دلیل اینکه از این وضعیت ناراضی هستند  ، دنبال راهی برای زیبایی واژن می باشند. امروزه برای زیبایی و جوانسازی واژن، جراحی افتادگی واژن ، تمرینات ورزشی کگل  و لیزر پیشنهاد می‌شود.

جراحی افتادگی واژن و لیزر

لیزر یا جراحی افتادگی واژن  می تواند با با بهبود مخاط واژن ، باعث جوانسازی و رفع شلی و افتادگی واژن شود.استفاده از لیزر،می تواند علاوه بر کوتاه کردن روش درمانی (حدودا ۱۵ دقیقه)، هیچ نوع بخیه و برشی در واژن ایجاد نکند و در نتیجه برای رفع شلی و افتادگی واژن توسط لیزر ،احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان و یا کلینیک نمیباشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *